Wnętrze w stylu loft-owym to nie zawsze wielkopowierzchniowa hala czy magazyn, które (na pierwszy rzut oka) nadają się do adaptacji na cele mieszkaniowe. Czym więc są lofty? – z założenia dużymi, otwartymi przestrzeniami budynków (po)fabrycznych, zakładów przemysłowych, których lata świetności minęły, a te czekają na swoją drugą szansę oferując to, co mają najlepsze – wnętrza właśnie!
I tymi słowami moglibyśmy temat zakończyć, gdy nasze wyobrażenia o loftach zbieżne są zwykle z tak uproszczoną definicją… a utrwalone w znacznej mierze przez amerykańskie filmy i seriale – nowojorskie budynki zasiedlone przez lokalną bohemę tworzącą swoje oryginalne pracownie, galerie a przy tym również tanie mieszkania… Jasne! Chociaż nie zawsze i nie wszędzie…
Realny problem pojawia się, gdy przestrzeń taka jest mocno ograniczona. Nie zawsze wielkopowierzchniowa hala czy magazyn nadają się do adaptacji na cele mieszkaniowe, gdy szukamy w nich dostępu do naturalnego światła, niezbędnych instalacji, mediów biorąc pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i te ekonomiczne… Zamiast dosłownych loftów – w wersji hard – pozostają nam wówczas do dyspozycji mniejsze, uboższe często stylistycznie wnętrza, które z powodzeniem możemy urządzić, jednak zgodnie z naszymi oczekiwaniami w „lżejszej” i bardziej przystępnej opcji soft-loft. Mówiąc wprost – wnętrza w stylu loftowym!

Wnętrze w stylu loft – diabeł tkwi w szczegółach!
Tym właśnie sposobem nowoczesne budownictwo mieszkaniowe umożliwia nam stworzenie przestrzeni przyjaznej użytkownikowi niezależnie od jego ulubionego stylu. Dostarcza niezbędne elementy, pozostawiając miejsce pomysłom inwestora i jego projektanta.
Styl industrialny, jak niemal każdy inny właściwie, ewoluował z biegiem czasu; i chociaż daleki jest (z założenia) przytulnie nastrojowym wnętrzom rustykalnym, strojnym salonom w stylu glamour czy chłodnym wnętrzom rodem ze Skandynawii, zdarza się często, że również ich elementy przemyca skutecznie łącząc ze sobą w eklektyczną spójną całość.
W niewielkiej kawalerce czy M2, M3 o przeciętnym metrażu z powodzeniem można odnaleźć więc akcenty, takie jak fragmenty ścian wykończone cegłą (najlepiej tą starą, pochodzącą z rozbiórki dawnej zabudowy) lub jej tańszym nieco, a równie atrakcyjnym, odpowiednikiem w postaci płytki cegłopodobnej – osobiście pokusiliśmy się o wybór ich propozycji do naszej oferty stałej mając na uwadze przede wszystkim polski produkt wysokiej jakości, łatwo i szybko dostępny na lokalnym rynku. W starym stylu wcale nie znaczy źle, a odpowiednio wyselekcjonowana „stylizacja” może sprawdzić się równie dobrze! Warto inspirować się sprawdzonymi pomysłami!

Tuż obok tych „murowanych”, gdy brak na miejscu innych przesłon funkcjonalnych, pojawiają się niekiedy ścianki o trwałej konstrukcji ze stali, uzupełnionej bezpiecznym szkłem o różnych efektach wizualnych. Zazwyczaj to stałe panele – gładkie lub z ciekawym układem poprzecznych szprosów – wybór ich jest naprawdę imponujący!
To uniwersalne i niezwykle popularne od lat rozwiązanie pozwala nie tylko na sprytne wydzielenie kolejnych wnęk i niszy w pomieszczeniu – niewielkiego aneksu kuchennego, mini sypialni, „szafy”, etc. – jest do tego wyjątkowo atrakcyjną jego dekoracją w ulubionym loftowym stylu! Ponadto ściankę taką mogą uzupełniać rozwierane lub (zajmujące mniej miejsca!) przesuwne drzwi, inne oryginalne elementy, takie jak uchylne panele, okienka czy nawet kratki wentylacyjne… O kolorze stalowej ramy nawet nie trzeba nader wspominać – tutaj pełna dowolność! Viva Magenta!!! Viva wnętrza loftowe!
Warto zapamiętać zatem, że różne – czasem naprawdę zaskakujące – pomysły na wykończenie i aranżację ścian zastanych, jak i tych celowo projektowanych, wspomniane rozwiązania potrafią nadać (zwłaszcza niewielkiemu) wnętrzu oczekiwanego charakteru! Sprawnie zastosowane skupią uwagę na wybranym fragmencie jego przestrzeni, stworzą doskonałe tło dla ekspozycji mebli i dekoracji odpowiedzialnych za dopełnienie szczególnie pożądanego klimatu… Kto z nas odmówi chwili relaksu w przytulnym kąciku, pośród ciszy w „objęciach” wygodnego fotela, z dobrą książką w ręku i kubkiem aromatycznej kawy na stoliku tuż obok…? Oj tak… każdemu z nas marzą się takie chwile dla siebie.
Tak, tak… W doborowym towarzystwie mebli czas płynie zdecydowanie przyjemniej… Każda, zwłaszcza wymagająca ale dobrze urządzona, przestrzeń nastraja nas bowiem pozytywnie, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala oddać się codziennym przyjemnościom, ale także obowiązkom, bez troski o komfort przy ich realizacji…
Wystrój loftowy czyli również meble.
Kontynuując myśl – w miejscu tym – nie sposób nie wspomnieć zatem o drewnie – naturalnym i ciepłym materiale, stylowym wykończeniu posadzek, a przede wszystkim wspomnianych już mebli. Bogaty wybór gatunków, nieograniczona niemal paleta wybarwień jego wykończeń pozwalają na dopasowanie naszym potrzebom stołu, intrygującej komody czy funkcjonalnej zabudowy – np. wzorem rozwiązań kolekcji Simple Pine. Nie zawsze liczy się bowiem (zwłaszcza w niewielkich wnętrzach!) ilość elementów. Przeciwnie, dobra aranżacja z wykorzystaniem ograniczonej ilości mebli po raz kolejny pozwala zaoszczędzić cenne miejsce, wydzielić strefy funkcjonalne, zaprowadzić realny porządek i zapanować nad harmonią całego naszego wnętrza. To właśnie ten minimalizm jest rozpoznawalną cechą stylu loftowego…
Szaleństwu można oddać się tutaj nieco bardziej w doborze dodatków, dekoracji – pamiętając jednak, że te – niemalże jak słowa, opowiadają o nas innym, zapraszają ich do naszego świata zdradzając czasem najdrobniejsze sekrety… Oj tak, tak…