Mówi się, że diabeł w szczegółach tkwi… I chociaż nie zwracamy na nie zwykle większej uwagi – okucia – bo o nich słów kilka, są niezwykle ważnymi elementami wyposażenia każdego wnętrza! Klamki do drzwi wewnętrznych i rozety, akcesoria drzwiowe, uchwyty meblowe towarzyszą nam w codziennym życiu ułatwiając je bardziej, niż nam się to wydaje…
Pozornie niezauważane odgrywają ważną rolę w codziennej funkcjonalności naszych wnętrz. Małe lub duże, nowoczesne lub stylizowane, neutralne lub celowo akcentujące przestrzeń uzupełniają ją zapewniając nam komfort i bezpieczne użytkowanie drzwi i mebli. Czym zatem kierować się przy wyborze klamek do drzwi wewnętrznych? Jaką klamkę zastosować w drzwiach wejściowych? No i czym są te wszystkie szyldy, rozety?
Sztuka wyboru.
Jednym z podstawowych kryteriów wyboru okuć jest stylistyka wnętrz, zgodnie z którą dobieramy kolejne elementy ich wyposażenia. I chociaż zdarza się, że same drzwi wewnętrzne zostały już dopasowane, klamka budzi dalsze dylematy. I słusznie! Pierwszym, co oceniamy odwiedzając przestrzeń już od wejścia są właśnie drzwi, przez które przechodzimy. Po chwili zaczynamy dostrzegać jednak kolejne elementy, biorąc pod uwagę ich estetykę czy funkcjonalność. Jakie jest nasze zdziwienie, gdy odruchowo pochwycona klamka drzwi wewnętrznych okazuje się dziwnie niewygodna? Ocena nietrafionego rozwiązania jest wówczas błyskawiczna! Na czym polega sama jej „dziwność”?
Nader kanciasta, nieergonomiczna, źle układająca się w dłoni nie robi dobrego wrażenia, zwłaszcza gdy z drzwi w nią wyposażonych musimy często korzystać – zwykle tych do łazienki czy toalety.
W momentach takich zaczynamy zauważać mankament, który pozornie nie miał dotychczas większego znaczenia. Szukamy alternatywy, która poprawi stan rzeczy. Przy okazji okazuje się, że skupić możemy się już nie tylko na samej wygodzie użytkowania klamki drzwi wewnętrznych – kształcie – ale także innych jej walorach. Przeglądamy więc kolejne oferty biorąc pod uwagę odmienną kolorystykę, materiał wykonania, który być może tym razem zdecydowanie nas usatysfakcjonuje… Czarna lub biała, matowa lub błyszcząca, złota, srebrna czy brązowa… Jest tego naprawdę sporo! Dokonując wyboru podczas zakupu czy zamówienia naprawdę warto się zatem skupić. Pozwoli to na uniknięcie nie tylko rozczarowania, ale także oszczędzi czas poświęcony ewentualnym dalszym poszukiwaniom.
Zbyt mała, delikatna klamka może uniemożliwić swobodne otwieranie (zwłaszcza cięższych) drzwi. Co gorsza, może także śmiesznie wyglądać będąc zdecydowanie przeskalowaną. Rozmiar ma tu znaczenie! Proporcje również… Nie tworzymy przecież domku dla lalek a siebie samych. Podobnie umiejscowiona na skrzydle zbyt nisko lub nader wysoko uniemożliwi skutecznie komfort otwierania. W tej sytuacji również musimy wykazać się więc nie tylko wrażliwością estetyczną, ale zwyczajnie zdrowym rozsądkiem… Mając wątpliwości możemy zasięgnąć pomocy u kogoś lepiej zorientowanego w temacie – doradcy technicznego, pracownika obsługi branżowego sklepu, doczytać w materiałach poradnikowych… I już!
Klamka czy gałka.
Klamka klamce nierówna. Nie tylko ze względu na rozmiar, detali stylistycznych czy estetycznych, ale właśnie z powodu określonej funkcjonalności. Klamka do drzwi wewnętrznych to nie klamka do drzwi wejściowych. To również nie klamka do drzwi zewnętrznych! Wszystkie one różnią się między sobą.
Z zasady klamka wygląda po obu stronach skrzydła podobnie. Osadzony na szyldzie czy rozecie pochwyt umożliwia mechaniczne zwolnienie blokady zamka przy niewielkim już nacisku. Czasem jednak – zwykle w starszych czy stylizowanych wnętrzach – zastosowane są klamko-gałki, czyli okucia zróżnicowane pod względem budowy. W rozwiązaniu takim z jednej strony drzwi znajduje się bowiem tradycyjny uchwyt, gdy po drugiej zainstalowana jest stała tudzież obrotowa gałka. Otwarcie drzwi następuje tu więc przy delikatnym jej obrocie. Rzadziej, aczkolwiek również dostępne są gałko-gałki. Te – z różnych względów – stosowane są jednak zdecydowanie rzadziej… Takie czy inne rozwiązania pełnią jednak dokładnie tę samą rolę pozostawiając nam ostateczny wybór.
Jedynie specjalnie – nieruchome zwykle – uchwyty wpuszczane lub montowane na skrzydle służą obsłudze drzwi na systemach przesuwnych, łamanych lub wahadłowych. Te również należy dobierać nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale także biorąc pod uwagę gabaryty drzwi, kierunek ich otwierania, dostępne miejsce wokół oraz samo bezpieczeństwo!
Zamek taki czy inny?
Nieodłącznym elementem wyposażenia drzwi jest także zamek. Z klamką tworzy on bowiem komplet, który zapewnia prawidłowe użytkowanie całości w przestrzeni. I chociaż nie zawsze sam zamek widoczny jest na skrzydle, w mechanizmie ma on jednak swoje miejsce. Wynika to ze standaryzacji, w przypadku której mamy do czynienia z odpowiednim rozstawem otworów montażowych – to zwykle skrzydło może być modyfikowane, gdy zależy nam głównie na klamce, a zamek (tzw. oszczędnościowy) ukryty jest wówczas wewnątrz bez konieczności zamykania drzwi na klucz czy blokadę łazienkową…
To właśnie te typy mamy do dyspozycji podczas wyboru rozwiązania dedykowanego naszym wnętrzom. Do łazienki czy toalety zdecydujemy się zatem na drzwi z zamkiem WC (mechanizm z obrotową rozetą blokady), do pokoju natomiast z tradycyjnym kluczem – z piórem – otwierającym wszystkie zamki tego typu – opisywane zwykle symbolem WK. W miejscach przechowywania cenniejszych rzeczy, dokumentów, takich, do których dostęp niepowołanych gości chcemy skutecznie ograniczyć zamontujemy z kolei drzwi wewnętrzne wyposażone w zamek na wkładkę patentową, czyli WB.
Sprawa jest naprawdę prosta! Co istotne – wszyscy producenci stosują podobne rozwiązania w standardzie.
Na szyldzie.
Tym, co łączy ze sobą – także dosłownie – klamkę z zamkiem jest zwykle szyld. Ten, zwany często również rozetą, jest niczym innym jak elementem montażowym oraz osłoną mechanizmów. Każdy, niezależnie od swojego kształtu, koloru oraz materiału, z jakiego został wykonany, pełni te same funkcje. Pozwala na umiejscowienie oraz ustabilizowanie klamki do drzwi wewnętrznych, klamki do drzwi wejściowych i zewnętrznych, ponadto zaznaczenie miejsca i ochronę zamka – zwłaszcza w przypadku rozet z osłoną antywłamaniową. Wspomniana utrudnia rozwiercenie wkładki a tym samym również zamka. Tę kwestię regulują jednak odpowiednie normy mające znaczenie nie tylko przy wyborze stopnia ochrony, ale także podczas procesu ubezpieczenia nieruchomości. Warto poruszyć ten temat podczas rozmowy ze swoim agentem…
Sam szyld może być krótki – osobny dla klamki oraz zamka. Może być również zintegrowany, czyli długi, wspólny dla obu mechanizmów. Ten typ stosowany jest zwykle dla drzwi stylizowanych, spotykany w starszych rozwiązaniach oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest ukrycie drobnych uszkodzeń w obrębie okucia…
Ogrom możliwości.
Decydując się na wybór okuć warto pamiętać o najważniejszych kwestiach wspomnianych przeze mnie w niniejszym wpisie. Począwszy od stylistyki, ogólnej estetyki rozwiązania, które towarzyszyć będzie nam przez kolejne miesiące i lata, poprzez kwestie techniczne – standardy dostępnych na rynku rozwiązań po detale. Wśród nich m.in. rozstaw zamka (tych również jest kilka!) oraz inne komponenty przydatne w aranżacji. Tu znajdziemy bowiem odpowiedniego typu zawiasy, dedykowane im osłonki, stopery do drzwi ograniczające ich rozwarcie, dekoracyjne tabliczki z piktogramami, ozdobne kołatki, cyfry i litery na drzwi wejściowe oraz zewnętrzne, przyciski dzwonkowe oraz wiele innych… O tych kilka słów więcej w kolejnych naszych wpisach.
Zapraszam już teraz!
Jeśli szukasz inspiracji albo chcesz zobaczyć więcej naszych produktów w aranżacji wpadnij na nasze media społecznościowe – Facebook oraz Instagram.